Awards for Excellence 2021 shortlist

Category Student Trainee/Apprentice
News Journalism David Averre, News Associates London
Neha Gohil, News Associates London
Elsa Maishman, NCTJ distance learner
Shona Elliot, Edinburgh Evening News
Sophie Perry, Oxford Mail
Melissa Sigodo, My London
 
Sports Journalism David Averre, News Associates London
Katie Catherall, NCTJ distance learner
Tomas Hill Lopez-Menchero, News Associates London
Nathan Atkinson, Bradford Telegraph & Argus
Ellen McCarthy, Sky Sports News
Rachel Steinberg, Sportsbeat
Simeon Wright, talkSPORT
Top Scoop Lucia Banks, Harlow College
Phoebe Dampare Osei, News Associates London
Sophia Alexandra Hall, News Associates London
Bradley Deas, Bradford Telegraph & Argus
Shazad Hussain, Berkshire Live and Buckinghamshire Live
Charlotte McLaughlin, East Anglian Daily Times and Ipswich Star
Features Helen Brown, News Associates London
Callum Gaunt, News Associates Manchester
Madeline Mussen, PA Training
Dani Cole, The Mill
Sofia Della Sala, OxfordshireLive
Rory Sullivan, The Independent
Podcast journalism Sanny Rudravajhala, University of Salford
Jack Shute, University of Gloucestershire
Roberta Twidale, Nottingham Trent University
Connor Gormley, Winchester Today
Carolina Herranz-Carr, ITV, and Charlie Jones, BBC
Immy Share, NewsShopper
Data journalism Natalie Crookham, Kingston University
Beth Gulliver, Cardiff University
Jacklin Kwan, News Associates Manchester
Natasha Livingstone, News Associates London
Matilda Martin, Tes
Laura Parnaby, PA Media

Best student project

  • Actually Autistic: Hiding in plain sight, University of Kent
  • Noelle, University of Sunderland
  • Transplants – The Patients on Pause, University of Kent

Student of the year award

  • Paul Kilbey, News Associates Manchester
  • Imran Marashli, PA Training
  • Elaine McCallig, News Associates London
  • Alice Preece, University of Sheffield
  • Georgina Quach, University of Sheffield
  • Daisy Stephens, Kingston University

Apprentice of the year award

  • Jody Doherty-Cove, Brighton Argus/Highbury College
  • Sophie Skyring, Norwich Evening News/Darlington College
  • Max Stephens, The Telegraph/PA Training
  • Aisha Zahid, Sky News/PA Training

Trainee of the year award

  • Ryan Evans, Basingstoke Gazette
  • Abigail Maclure, Yorkshire Evening Post
  • Brogan Maguire, Sheffield Star
  • James Robinson, Hexham Courant

Innovation of the year award

  • Nottingham Trent University
  • University of Kent
  • University of Sheffield

Equality, Diversity and Inclusion award, sponsored by the Financial Times

  • Sophia Alexandra Hall, Classic FM
  • Jem Collins, Journo Resources
  • Isabelle Jani-Friend, freelance journalist
  • News UK

Community News Project award

  • Rosie Boon, Peterborough Telegraph
  • Alex Davis, DevonLive
  • Bradley Deas, Bradford Telegraph & Argus
  • Naomi de Souza, CoventryLive
  • Laoise Gallagher, KentOnline

The chairman’s award will be presented at the ceremony in spring 2022.