Awards for Excellence 2020 shortlist

Category Student Trainee/Apprentice
News Journalism Julia Atherley, News Associates London
Ethan Ennals, PA Training
Benjamin Turner, PA Training
Yasemin Craggs Mersinoglu, freelance journalist
Abigail Maclure, Yorkshire Evening Post
Jamie Phillips, SurreyLive
Daisy Smith, Watford Observer
 
Sports Journalism Josh Graham, News Associates London
George Ramsay, News Associates London
Rachel Steinberg, News Associates London
Matthew Addison, Liverpool Echo
Niamh Campbell, BBC Sport NI
Tom Ward, Racing Post
Mark Wyatt, KentLive
Top Scoop Julia Atherley, News Associates London
Kafui Okpattah, University of Essex
Camomile Shumba, News Associates London
Bradley Deas, Telegraph & Argus
Jack Grey, BBC Wales
Abbianca Makoni, Evening Standard
Features Alex Diggins, News Associates London
Megan Hinton, Bournemouth University
Sally Nolan, PA Training
Mimi Swaby, News Associates London
Oliver Kemp, KentOnline
Thomas Kingsley, MyLondon
Lydia Stephens, WalesOnline
Podcast journalism Lewis Adams, University of Essex
Ryan Hesketh, Glasgow Caledonian University
Matthew Shaw, University of Lincoln
Steve Jones, The Star, Sheffield
Oliver Kemp, KentOnline
Anna Staufenberg, Crowd Network

Best student project

  • The Original High Speed Railway, University of Kent
  • Our Time Election, Bournemouth University
  • Trailblaze magazine, Sunderland University

Student of the year award

  • Catriona Aitken, Cardiff University
  • Anna Cooban, News Associates London
  • Ellen Halliday, News Associates London
  • Calum Johnson, University of Salford
  • David Marriott, University of Sheffield

Apprentice of the year award

  • David Chipakupaku, Sky News/PA Training
  • Anna Maria Colivicchi, Lancashire Post/Sheffield College
  • Hedi Mehrez, Swindon Advertiser/Darlington College
  • James Robinson, Hexham Courant/Darlington College
  • Cree-Summer Haughton, ITV/Bauer Academy
  • Poppie Webster, Basildon Echo/Darlington College

Trainee of the year award

  • Conor Matchett, Edinburgh Evening News
  • Danielle Poole, Dudley News
  • Jacob Thorburn, The Comet

Innovation of the year award

  • Leeds Trinity University
  • News Associates
  • University of Brighton

Equality, Diversity and Inclusion award, sponsored by the Financial Times

  • Academy for Disabled Journalists
  • Glasgow Caledonian University
  • The Star, Sheffield

Community News Project award

  • Alison Bagley, Northamptonshire Telegraph
  • Rakeem Hyatt, BirminghamLive
  • Oliver Kemp, KentOnline
  • Emily White, LincolnshireLive
  • James Vukmirovic, Express & Star

The chairman’s award will be presented at the ceremony in March