Category Student Trainee
News journalism Jessica Cripps, News Associates London
Rianna Croxford, Press Association Training
Laura FitzPatrick, News Associates Manchester
Isabella Cipirska, Worthing Herald
Olivia Tobin, Croydon Advertiser and Evening Standard
Bronwen Weatherby, Bristol Live
Sports journalism Liam Grace, Bournemouth University
Matt Horsman, St Mary's University
Josh Jones, News Associates London
Oscar Lynch, News Associates Manchester
Jordan Davies, The Sun
Richard Dore, Sportsbeat
Joseph Nicholson, Sunderland Echo, Shields Gazette and Hartlepool Mail
Top scoop Charlotte Gibbons, The City of Liverpool College
Joseph Wallen, News Associates London
Kate Wilsea, Press Association Training
Imogen Braddick, Saffron Walden Reporter
James Carr, Lowestoft Journal and Eastern Daily Press
Amy Gibbons, East Anglian Daily Times and Ipswich Star
Features award Isabel Eidhamar, University of Kent
Hannah Tomes, University of Sheffield
James Williams, University of Lincoln
Conor Gogarty, Gloucestershire Live
Will Hayward, WalesOnline and Western Mail
Anna Lewis, Media Wales
Multimedia story/campaign of the year Carmella Haswell, Bournemouth University
Lewis Lesbirel, Bournemouth University
Daniel Sansom, Bournemouth University
Alasdair Hooper, Essex Live
Aaron Walawalker, Ilford Recorder
Bronwen Weatherby, Bristol Live

Best Student Project

  • Harlow Harrier, Harlow College
  • Team Brit - On the Road to Recovery, University of Kent
  • The Search for Black Blood, University of Kent

Apprentice of the year

  • Yusaf Akbar, BBC West Midlands (City of Wolverhampton College)
  • Megan Baynes, Isle of Wight County Press (Highbury College)
  • Jessica Frank-Keyes, Eastern Daily Press (Press Association Training)
  • Lucy Starkie, Newsquest Cumbria (Darlington College)

Student of the year

  • Nicholas Friend, St Mary’s University
  • Gemma Joyce, Brighton Journalist Works
  • Abbie Llewelyn, News Associates London
  • Vicky Munro, News Associates London
  • Abbas Panjwani, News Associates London
  • Peter Rogers, Press Association Training

Trainee of the year

  • JP Asher, Eastern Daily Press
  • Ned Bristow, Northwich News
  • James Butler, Worthing Herald

Innovation of the year

  • Highbury College
  • News Associates Manchester
  • University of Brighton

Equality, diversity and inclusion award

  • Daragh Minogue, programme director, MA sports journalism, St Mary's University
  • Press Association Training
  • Abbie Scott, deputy managing editor, Financial Times

The winner of the 2018 Chairman's Award will be announced at the Awards for Excellence gala dinner and ceremony on Thursday, 29 November 2018.